What is the answer for a,b,and c Chapter 22, Problem 084 In the figure uniform,
ID: 1529476 • Letter: W
Question
What is the answer for a,b,and c Chapter 22, Problem 084 In the figure uniform, upward electric field of magnitude 1.90 x 103 Nyc has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L 15.0 cm and separation d 1.50 cm. An electron is then shot between the plates from the left edge of the lower plate. The initial velocity of the electron makes an angle e -47.0° with the lower plate and a magnitude of 7.00 x 106 m/s. (a) will the electron strike one of the plates? which plate, top or bottom? (c) How far horizontally from the left edge wil the electron strike? (a) (c) Number the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
E = 1.90 * 10^3 N/C
v = 7.0 * 10^6 m/s
acceleration of the charge in vertical direction, a = (q*E)/m
a = (1.6 * 10^-19 * 1.90 * 10^3) / (9.1 * 10^-31)
a = 3.34 * 10^14 m/s^2
Horizontal velocity , vh = 7.0 * 10^6 * cos(47) = 4.77 * 10^6 m/s
Vertical velocity , vy = 7.0 * 10^6 * sin(47) = 5.12 * 10^6 m/s
s = u*t - 1/2*a*t^2
1.5/100 = 5.12 * 10^6 *t - 1/2 * 3.34 * 10^14 * t^2
t = 3.28 * 10^-9 s
Horizontal distance covered in this time, = 4.77 * 10^6 * 3.28 * 10^-9 = 0.0156 m = 1.56 cm
Answers:-
Yes
Top
1.56 cm from the left edge !!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.