What is the advective flux of total Cr that is discharged into a river (assume n
ID: 844243 • Letter: W
Question
What is the advective flux of total Cr that is discharged into a river (assume no Cr in the river before the discharge) with a flow rate of 15 m3/s from two leather tanning facilities? The first facility discharges 100 L/s of wastewater contaminated with 1 mg Cr/L, while the second one discharges at a rate of 50 L/s and a concentration of 15 mgCr/L. Consider the cross-sectional area of the river is 20 m2 after all discharges. Calculate the flux at point characterized by the cross-sectional area.
HINT:
Explanation / Answer
Average velocity = Q (flow rate) / A (area) = 15 m3/s / 10 m2 = 1.5 m/s
So, C1 (from first facility) = 1 mg Cr/ L
C2 (from second facility) = 15 mg Cr/L
Thus, total concentration of Cr = 1 + 15 = 16 mg/L
Advective flux, J = C (concentration) * v (velocity)
= 16 mg/L * 1000 L/m3 * 1.5 m/s
= 24000 mg/m2.s
= 24 g/m2.s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.