What is the WACC for the company based on the following information: The company
ID: 2737264 • Letter: W
Question
What is the WACC for the company based on the following information:
The company’s capital structure is 30% common equity, 10% preferred equity and 60% debt.
The price on the company’s 11-year bonds is 888.16.
The bonds pay coupons of 35.50 every six months.
The company’s year-end dividend on common stock is forecasted to be $1.25 a share.
The company expects that its dividend will grow at a constant rate of 6.5 percent a year.
The company’s stock price is $29. The company’s preferred stock is priced at $20 and has a dividend of $2.20 per share.
The company’s tax rate is 30 percent.
Explanation / Answer
Answer:
Common equity (Ke)=D1/P0+g
=$1.25/$29+0.065
=10.81%
Cost of Preferred shares=Dividend/Net Proceeds
=$2.20/$20
=11%
Cost of Debt:
888.16=$35.50*PVIFA(r%,22)+$1000*PVIF(r%,22)
r=4.35% semiannually
R=8.70% annually
cost of debt after tax=8.70%(1-0.30)=6.09%
WACC:
Capital structure Weight Cost of capital WACC Common equity 30% 10.81% 3.24% Preferred shares 10% 11% 1.10% Debt 60% 6.09% 3.65% Total 8.00%Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.