An RC circuit with resistance R=3.29 M and capacitance C=0.34 F is initially cha
ID: 1529938 • Letter: A
Question
An RC circuit with resistance R=3.29 M and capacitance C=0.34 F is initially charged to V= 82 V. A switch was closed at t=0 sec and the capacitor started to discharge. What is the voltage accross the capacitor at t=2.73 sec? Express the answer to two decimal places.
please use these numbers and show a step by step process
An RC circuit with resistance R 3.29 M2 and capacitance C-0.34 HF is initially charged to V- 82 V A switch was closed at t 0 sec and the capacitor started to discharge. What is the voltage accross the capacitor at t-2.73 Express the answer to two decimal places.Explanation / Answer
formula for time constant of RC circuit is
T = RC = 3.28 * 10^6 ( 0.34 * 10^-6)=1.1152 s
formula for voltage across capacitor in RC circuit after time t is ,
V = Vo e^-t/T
= 82V * e^-2.73/1.152 s
=7.7 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.