An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure below, starts with
ID: 2037156 • Letter: A
Question
An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure below, starts with an uncharged capacitor. The resistance in the circuit is R= 584 ohm the capacitor has capacitance C= 58.0 microFarads and the battery maintains the emf of E= 31.0 V. The switch is closed at time t=0s and the capacitor begins to charge.
a.) What is the time constant for this circuit?
b.) What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t=8.81×10-3 seconds?
c.) What is the current through the circuit after the switch has been closed for t=8.81×10-3 seconds?
d.) What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t= 8.81×10-3 seconds ?
Explanation / Answer
At the moment the switch is closed, the capacitor is modeled as a short circuit.
I(0) = 31/584 = 58.219ma
a)
time constant = RC = 584*58x10-6= 0.033872 seconds
b) We know that function of voltage across capacitor as a function of time is
Vc = 31[1-e(-t/RC)]
Qc = C *Vc
So after 8.81*10-3 seconds
Vc= 7.0997V
Qc = C*Vc
Qc = 58x10-6 *7.0997 = 41.17 mC
c)
I =63.655e(-t/RC)
Now put t=8.81*10-3 seconds.
=49.0765 mA
d)
Vc = 31[1-e(-t/RC)]
=7.0997 Volt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.