A spherical conductor has a radius of 14.0 cm and a charge of 70.0 µC. Calculate
ID: 1529982 • Letter: A
Question
A spherical conductor has a radius of 14.0 cm and a charge of 70.0 µC. Calculate the electric field and the electric potential at the following distances from the center.
spherical conductor has a radius of 14.0 cm and a charge of 70.0 HC. Calculate the electric field and the electric potential at the following distances from the center. tial (a) r 8.0 cm direction magnitude MN/C there is no direction electric field 0 d MV outward electric potential 7.64 (b) r 26.0 cm magnitude direction MN/C Select electric field MV --Select- electric potential (c) r 14.0 cm direction magnitude MNyc Select electric field MV -Select electric potentialExplanation / Answer
given
R = 14 cm = 0.14 m
Q = 70.0 micro C
a) at r = 8 cm = 0.08 m ( < R)
E = 0 (since, In elctrostatic equilibrium inside a conductor E is always zero.)
V = k*Q/R
= 9*10^9*70*10^-6/0.014
= 4.50*10^7
= 45.0 MV (No direction)
b)
at r = 26 cm = 0.26 m ( > R)
E = k*Q/r^2
= 9*10^9*70*10^-6/(0.26^2)
= 9.32*10^6 N/C
= 9.32 MN/C (radially outward)
V = k*Q/r
= 9*10^9*70*10^-6/0.026
= 2.42*10^7
= 24.2 MV (No direction)
C)
at r = 14 cm = 0.26 m ( = R)
E = k*Q/r^2
= 9*10^9*70*10^-6/(0.14^2)
= 3.21*10^7 N/C
= 32.1 MN/C (radially outward)
V = k*Q/r
= 9*10^9*70*10^-6/0.026
= 2.42*10^7
= 24.2 MV (No direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.