Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge of 12 C passes through an electroplating apparatus in 2.0 min. What is

ID: 1530009 • Letter: A

Question

A charge of 12 C passes through an electroplating apparatus in 2.0 min. What is the average 1) ____ current? 1.0 A 0.60 A 0.24 A 0.10 A 6.0 A How much charge must pass by a point in 20 s for the current to be 0.10 A? 2)_____ 0.005 C 50 C 2.0 C 200 C What is the voltage across a 5.0-Ohm resistor if the current through it is 5.0 A? 3)______ 100 V 4.0 V 25 V 1.0 V A 4000-Ohm resistor is connected across 220 V. What current will flow? 4)_____ 18 A 1.8 A 1.8 A 0.055 A 5.5 A 55 A A light bulb operating at 110 V draws 1.40 A of current What is its resistance? 5) ____ 15 Ohm 1.8 Ohm 3.2 Ohm 5.0 Ohm 18 Ohm If a 30 V potential difference causes a 0.60 A current to flow through a resistor, its resistance is 6) _____ 15 Ohm. 1.8 Ohm 3.2 Ohm 5.0 Ohm 18 Ohm The resistivity of the material of a wire is 1.76 times 10^-8 Ohm m. If the diameter of the wire is 2 times 10^-3 m and its length is 2 m, what is its resistance? 7) _____ 112 Ohm 1.12 Ohm 11.2 Ohm 0.112 Ohm 0.0112 Ohm A light bulb operating at a voltage of 120 V has a resistance of 200 Ohm. What is the power? 60 W 72 W 7.2 W 100 W 14 times 10^-3 w A 200-W light bulb is connected across 110 V. What current will flow through this bulb? 0.36 A 0.90 A 0 A 1.8 A 0.60 A A 24-kW electric furnace is connected to a 240-V line. What is the resistance of the furnace? 10 Ohm 2.4 Ohm 1000 Ohm 0.42 Ohm 100 Ohm

Explanation / Answer

1.

Average current

I=Q/t=12/(2*60)

I=0.1 A

2.

Charge

Q=It =20*0.1

Q=2 C

3.

Voltage across resistor

V=IR=5*5

V=25 Volts

4.

Current

I=V/R=220/4000

I=0.055 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote