Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A charge of 12 C passes through an electroplating apparatus in 2.0 min. What is

ID: 1530011 • Letter: A

Question

A charge of 12 C passes through an electroplating apparatus in 2.0 min. What is the average current? A) 1.0 A B) 0.60 A C) 0.24 A D) 0.10 A E) 6.0 A How much charge must pass by a point in 20 s for the current to be 0.10 A? A) 0.005 C B) 50 C C)2.0C D) 200C What is the voltage across a 5.0-Ohm resistor if the current through it is 5.0 A? A) 100 V B) 4.0 V C) 25 V D)1.0V A 4000-Ohm resistor is connected across 220 V. What current will flow? A) 18 A B) 1.8 A C) 0.055 A D) 5.5 A E) 55 A A light bulb operating at 110 V draws 1.40 A of current. What is its resistance? A) 178 Ohm B) 78.6 Ohm C)12.7 Ohm D)109 Ohm E)154 Ohm If a 3.0 V potential difference causes a 0.60 A current to flow through a resistor, its resistance is A) 15 Ohm. B)1.8 Ohm C)3.2 Ohm D)5.0 Ohm E)18 Ohm The resistivity of the material of a wire is 1.76 times 10^-8 Ohm. If the diameter of the wire is 2 times 10^- 3 m and its length is 2 m, what is its resistance? A) 112 Ohm B) 1.12 Ohm C) 11.2 Ohm D)0.112 Ohm E) 0.0112 Ohm A light bulb operating at a voltage of 120 V has a resistance of 200 Ohm. What is the power? A) 60 W B) 72 W C) 7.2 W D)100 W E)14 times 10^-3 W A 200-W light bulb is connected across 110 V. What current will flow through this bulb? A) 0.36 A B) 0.90 A C) 0 A D)1.8A E) 0.60 A A 24-kW electric furnace is connected to a 240-V line. What is the resistance of the furnace? A) 10 Ohm B) 2.4 Ohm C)1000 Ohm D)0.42 Ohm E)100 Ohm

Explanation / Answer


1) q =12 C, t = 2 min

I = q/t = 12/(2*60) = 0.1 A

Correct option is (D)


2) I = 0.1 A, t=20 s

Q = It = 0.1*20 = 2C

correct option is (C)

3) R = 5 ohms, I = 5 A

V = IR = 5*5 =25 V

correct option is (C)

4) R = 4000 ohms, V = 220 V

I = V/R = 220/4000 = 0.055 A

Correct option is (C)

5) V = 110 V, I = 1.4 A

R = V/I = 110/1.4 = 78.6 ohms

Correct option is (B)

6)V = 3 V, I = 0.6 A

R = V/I = 3/0.6 = 5 ohms

Correct option is (D)

7) R = 1.76*10^-8 ohm.m , d = 2*10^-3 m , L = 2m

R = pL/A = 1.76*10^-8*2/(3.14*0.001^2)

R = 0.0112 ohms

Correct option is (E)

8) V = 120 V, R = 200 ohms

P = V^2/R = 120^2/200 = 72 W

Correct optioj is (B)

9) P = 200 W, V = 110 V

I = P/V = 200/110 = 1.8 A

correct option is (D)

10) P = 24 kW, V = 240 V

R = V^2/P = 240^2/24000 = 2.4 ohms

correct option is (B)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote