A team of engineering students designs a medium-size catapult which launches 8-l
ID: 1530043 • Letter: A
Question
A team of engineering students designs a medium-size catapult which launches 8-lb steel spheres. The launch speed is upsilon_0 = 80 ft/sec, he launch angle is theta = 35 degree above the horizontal, and the launch position is 6 ft above ground level. The students use an athletic field with in adjoining slope topped by an 8-ft fence as shown. Determine: (a) the x-y coordinates of the point of first impact (b) the time duration t_f of the flight (C) the maximum height h above the horizontal field attained by the ball (d) the velocity (expressed as a vector) with which the projectile strikes the ground Repent part (a) for a launch speed of upsilon_0 = 75 ft/sec.Explanation / Answer
max height reached by projectile= 80^2 sin ^2 ( 35)/ 32= 65.79 ft apprx
time of half flight = 2( 80) sin 35/32= 2.8678 sec apprx
time taken by projectile to cover a height of 65.79 - 22 =43.79 ft
43.79 ft = 0.5 (32) t^2
t= 1.654 sec
horizontal distance covered during ( 2.8678 + 1.654 )= 296.29 ft
( x, y coordinate of imapct ) = ( 296.29, 22)
b) time duration of flight = 4.5218 sec apprx
c) max height = 65.79 ft
d) velocity after falling 43.79 feet = sqroot ( 2x 32 x 43.79) = 52.94 ft /sec
V at srike= sqroot ( Vx^2 + Vy^2) = 84.244 ft/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.