A 35.1 -m length of copper wire at 20.0^degree C has a radius of 0.23 mm. If a p
ID: 1530416 • Letter: A
Question
A 35.1 -m length of copper wire at 20.0^degree C has a radius of 0.23 mm. If a potential difference of 7.0 V is applied across the length of the wire, determine the current in the wire. (Use the values in this table.) (b) If the wire is heated to 36.0^degree C while the 7.0-V potential difference is maintained, what is the resulting current in the wire? Resistivity's and Temperature Coefficients of Resistivity for Various Materials (at 20^degree C) A nickel-chromium alloy commonly used in heating elements.Explanation / Answer
Given
length of the copper wire of radius 0.23mm is l= 35.1 m
potential difference V = 7.0 V
current in the wire is I = ?
from ohm's law V = I*R
here R is resistance of the wire , but we know the relation between resistance and resistivity as
rho = R*A/l ==> R = rho*L/A
A is area of cross section A pi*r^2 = pi*(0.23*10^-3)^2 m^2 = 1.6619*10^-7 m^2
R = 1.7*10^-8*35.1*10^-3/(1.6619*10^-7) ohm = 0.00359 ohm
so the current is I = V/R = 7/0.00359 A = 1949.86072 A
b) if temperature increases from 20 0C to 36 0C the resistivity also changes as
rho_T = rho_0(1+alpha(DT))
from data alpha= 3.9*10^-3 /0C
rho_36 = 1.7*10^-8(1+3.9*10^-3(36-20)) ohm-m
= 1.80608*10^-8 ohm m
now the resistance is R_T = rho_T*L/A
= 1.80608*10^-8 *35.1*10^-3/(1.6619*10^-7) ohm
= 0.00381 ohm
now the current at temp 36 0C is I = V/R_T
= 7/0.00381 A
= 1837.27034 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.