A 34cm diameter wheel accelerates uniformly about its center from 130rpm to 370r
ID: 2205237 • Letter: A
Question
A 34cm diameter wheel accelerates uniformly about its center from 130rpm to 370rpm in 4.8s . A. Determine its angular acceleration in rad/s^2. B. Determine the radial component of the linear acceleration of a point on the edge of the wheel 1.6s after it has started accelerating. (m/s^2) C. Determine the tangential component of the linear acceleration of a point on the edge of the wheel 1.6s after it has started accelerating. (m/s^2)Explanation / Answer
w_o = 130 rpm = ((130*2*pi())/60) rad/s w = 370 rpm = ((370*2*pi())/60) rad/s t = 4.8 sec A)We know that w = w_o + alpha*t =>alpha = angular acceleration = (((370*2*pi())/60)-((130*2*pi())/60))/4.8 = 5.236 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.