A home refrigerator is listed to run at 60% of ideal when the internal temperatu
ID: 1530419 • Letter: A
Question
A home refrigerator is listed to run at 60% of ideal when the internal temperature is 4 °C and the room temperature is 25 °C. What is the observed efficiency? If the refrigeration compartment gains energy (from opening the door and from leaks) at a rate of 500 KJ/hr., how much electrical energy (in Watts) must the motor run at to keep the temperature inside the refrigerator constant (Note 1 Watt = 1J/s)? The back of the refrigerator is observed to be warm. Calculate the amount of heat released from the refrigerator into the surrounding room.
Explanation / Answer
part a:
let W be the energy input to the refrigerator.
Qc is the temperature removed from the cold reservoir.
Qh is the heat
coefficient of performance=Qh/W=hot temperature/(hot temperature-cold temperature)
=(273+25)/(25-4)=14.19
so efficiency=14.19*0.6=8.5143
part b:
from part a,
coefficient of performance=14.19
==>Qh/W=14.19
==>Qh=14.19*W
to keep Qc constant, and to take 500 kJ/hr into account, let W be increased to W1.
then (Qh+500)/W1=14.19
==>Qh+500=14.19*W1
==>14.19*W+500=14.19*W1
==>W1-W=500/14.19=35.236 kJ/hr=9.7878 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.