Two charges lie in a line along the x axis. Charge 1 is q1=1.5 C and charge 2 is
ID: 1530991 • Letter: T
Question
Two charges lie in a line along the x axis. Charge 1 is q1=1.5 C and charge 2 is q2=2.1 C. They are each a distance of d=0.014 m from the origin. What is the distance on the x-axis from the origin at which the electric field will be zero. Give in meters.Two charges lie in a line along the x axis. Charge 1 is q1=1.5 C and charge 2 is q2=2.1 C. They are each a distance of d=0.014 m from the origin. What is the distance on the x-axis from the origin at which the electric field will be zero. Give in meters.
Explanation / Answer
Here, E1 = E2
=> k * 1.5/(0.014 - x)2 = k * 2.1/(0.014 + x)2
=> 1.5/(0.014 - x)2 = 2.1/(0.014 + x)2
=> 1.2247/(0.014 - x) = 1.449/(0.014 + x)
=> 0.0171 + 1.2247x = 0.0203 - 1.449x
=> x = 1.197 * 10-3 m
Thus, the distance on the x-axis from the origin at which the electric field will be zero = 1.197 * 10-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.