A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.30 m/s. It st
ID: 1531202 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal table top with a speed of 1.30 m/s. It strikes the floor after a time of 0.420 s. Ignore air resistance.
A)
Find the magnitude of the horizontal component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Express your answer with the appropriate units.
B)
Find the magnitude of the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Express your answer with the appropriate units.
C)
Find the magnitude of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Express your answer with the appropriate units.
D) Find the direction of the book's velocity just before the book reaches the floor.
Explanation / Answer
A). this never changes, so it is still 1.30m/s
B). want to find final velocity
Vf = Vo + at = 0 + 9.81m/s^2*0.420s = 4.12 m/s down
C). add the two perpendicular components using Pythagorian's Theorem.
Vtot = sqrt(Vf vert^2 + V hor^2) = sqrt(4.12^2 + 1.30^2) m/s = 4.32 m/s
D). hor = 1.30
vert = 4.12
book is going more down than sideways, so angle will be more than 45 deg below horizontal.
tan(theta) = 4.12/1.30
theta = tan^-1(4.12/1.30) = 72.49 degrees down from horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.