A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean be
ID: 1531733 • Letter: A
Question
A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below. The rock leaves the catapult from a height H of 33.0m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed v_0. The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 166m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle. (Answer in "deg".) Calculate the speed at which the rock is launched. To what height above sea level does the rock rise?Explanation / Answer
height above sea level = 33 m
horizontal distance travelled = 166 m
time = 6 sec
let the initial velocity be v
then horizontal velocity = v * cos(theta)
speed = distance / time
v * cos(theta) = 166 / 6
v * cos(theta) = 27.67 m/s ---------------(1)
vertical speed = -v * sin(theta)
by second equation of motion
s = ut + 0.5 * at^2
33 = -v * sin(theta) * 6 + 0.5 * 9.8 * 6^2
v * sin(theta) = 23.9 m/s -------------(2)
on dividing 2 and 1 we'll get
v * sin(theta) / v * cos(theta) = 23.9 / 27.67
tan(theta) = 23.9 / 27.67
theta = 40.82 degree
value of angle = 40.82 degree
v * sin(40.82) = 23.9
v = 36.56 m/s
launching speed of the rock = 36.56 m/s
by third equation of motion
v^2 = u^2 + 2as
0 = (v * sin(theta))^2 - 2 * 9.8 * s
0 = 23.9^2 - 2 * 9.8 * s
s = 29.143 m
total distance above sea level = 33 + 29.143
total distance above sea level = 62.143 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.