An electron is projected with an initial speed to 1.80 10 m/s into the uniform f
ID: 1531833 • Letter: A
Question
An electron is projected with an initial speed to 1.80 10 m/s into the uniform field between the parallel plates in the figure Assume that the field between the plates is uniform and directed vertically downward, and that the field outside the plates is zero. The electron enters the field at a point midway between the plates You may want to review for related problem solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor solution of Electron in a unto field. In the electron just misses the upper plate as it emerges from the field, find the magnitude of the electric field Suppose that in the figure the electron is replaced by a proton with the same initial speed w. would the proton hit one of the What would be the direction of proton's displacement?Explanation / Answer
A) time taken to cross the plates.
t = x/vox
= 2*10^-2/(1.8*10^6)
= 1.11*10^-8 s
let a is the acceleration of the electron.
now use,
y = voy*t + (1/2)*a*t^2
y = 0 + (1/2)*a*t^2
a = 2*y/t^2
= 2*0.05/(1.11*10^-8)^2
= 8.12*10^14 m/s^2
now use, F = q*E
m*a = q*E
==> E = m*a/q
= 9.11*10^-31*8.12*10^14/(1.6*10^-19)
= 4.62*10^3 N/c
B) No.
Because, Proron has same magnitude of charge as electron but more mass than electron. so, the acceleration of proton will be smaller than acceleration of electron.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.