A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 13 m/s and an ini
ID: 1532079 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 13 m/s and an initial vertical velocity of 21 m/s. 1) What is the initial speed of the ball? 24.70 m/s Submit 2) What is the initial angle of the ball with respect to the ground? 58.2 degrees Submit Your submissions: 58.2 Computed value:58.2Submitted:Tuesday, February 14 at 12:30 AM Feedback:Correct! 3) What is the maximum height the ball goes above the ground? m Submit 4) How far from where it was kicked will the ball land? m Submit 5) What is the speed of the ball 2.1 seconds after it was kicked? m/s Submit
Explanation / Answer
step;1
Given that
initial horizantal velocity ux=13 m/s
initial vertical velocity uy=21 m/s
step;2
now we find the initial speed
initial speed u=[13^2+21^2]^1/2=24.7 m/s
step;3
now we find the angle
angle=tan^-1[21/13]=58.2 degree
step;4
now we find the maximum height
the maximum height =24.7^2*sin^2(58.2)/2*9.8
=124.83 m
step;5
now we find the range
the range R=24.7^2*sin(2*58.2)/9.8
=55.8 m
step;6
now we find the velocity after time t=2.1 s
the finial velocity v=24.7+9.8*2.1=45.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.