A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 14 m/s and an ini
ID: 1593061 • Letter: A
Question
A soccer ball is kicked with an initial horizontal velocity of 14 m/s and an initial vertical velocity of 13 m/s.
1)
What is the initial speed of the ball?
m/s
2)
What is the initial angle of the ball with respect to the ground?
degrees
3)
What is the maximum height the ball goes above the ground?
m
4)
How far from where it was kicked will the ball land?
m
5)
What is the speed of the ball 1.7 seconds after it was kicked?
m/s
6)
How high above the ground is the ball 1.7 seconds after it is kicked?
m
Explanation / Answer
1) ux = 14 m/s
uy = 13 m/s
speed = sqrt(ux^2 + uy^2)
= sqrt(14^2 + 13^2) = 19.10 m/s
2) @ = tan^-1(uy / ux) = 42.88 deg
3) maximum height is when vertical velocity will become zero.
using v^2 - u^2 = 2ad
0^2 - 13^2 = 2(-9.81)H
H = 8.61 m
4) for time period using v = u + at
-13 = 13 - 9.81t
t = 2.65 s
distance = 14 x 2.65 = 37.10 m
5. after 2.7 s
vx =ux = 14 m/s
vy = 13 - 9.81(1.7) = - 3.68 m/s
speed = sqrt(14^2 + 3.68^2) = 14.47 m/s
6) h = uy*t + ay*t^2 /2
h = 13*1.7 + (-9.81 * 1.7^2 /2 )
h = 7.92 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.