A red car took off from rest and covered a distance of X m, with constant accele
ID: 1532107 • Letter: A
Question
A red car took off from rest and covered a distance of X m, with constant acceleration of 10 m/s^2 in time of 10 s. Calculate the distance X m. Which of the following formulas would you use: X_f - X_i = V_i t + 1/2 alpha^2 or V_i = V_i + at b) A red car of mass 100 kg moves with a velocity of 60 m/s. Calculate its momentum. a) Calculate the net fore when a man applied a force of 400 N on a cart of mass 50 kg, the frictional force between the floor and the cart us 50 N. Draw a diagram to illustrate this problem. (Assume acceleration due to gravity, g = 10 m/s^2). Weight W = mg b) What is the acceleration of the cart in (a). (You may use F = ma).Explanation / Answer
2) a) Here, X = ut + 1/2at2
=> distance X = 0 + 1/2 * 10 * 10 * 10
= 500 m
b) momentum = mv
= 100 * 60 = 6000 kg.m/s
3) a) Net force = Fapplied - Frictional force
= 400 - 50
= 350 N
b) acceleration of cart = F/m
= 350/50
= 7 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.