A red cart , with a mass of m=+1, is traveling at a constant velocity of v=+2 to
ID: 1968415 • Letter: A
Question
A red cart, with a mass of m=+1, is traveling at a constant velocity of v=+2 towards a stationary blue cart with a mass of m=+3 and a velocity of v=0.
After they collide the velocity of the red cart is v=+.2 and the velocity of the blue cart is v=+.6
The moment before the collision is .72 seconds and the moment after the collision is .78 seconds
What is the initial momentum of the red cart? Final momentum of the red cart?
What is the final momentum of the blue cart?
What is the Total Initial momentum? Total final momentum? Ratio of total final/total initial?
Is momentum conserved in these collisions? Justify your answer?
What is the Initial K of the red cart? Final K of the red cart?
What is the final K of the blue cart?
Total initial K? Total final K? ratio of total final/total initial?
Is kinetic energy conserved in these collisions? Justify your answer?
Explanation / Answer
Initial momentum of red cart = 1*2 = 2 Final momentum of red cart = 1*0.2 = 0.2 Initial Momentum of blue cart = 0 Final momentum of blue cart = 1.8. Total Initial momentum = 2, Total final momentum = 2, yes momentum is conserved.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.