Is this right? If not, what is the right answer? How did you come to that answer
ID: 1532150 • Letter: I
Question
Is this right? If not, what is the right answer? How did you come to that answer? Do not need previous question.
QUESTION 5 10 points Save Answer From before: Asealed 12 cubic meter tank is filled with 2000 moles of oxygen gas (diatomic at an initial temperature of 270 K. The gas is heated to a final temperature of 390 K. What is the heat transferred to the gas, in MJ? (Hint: this is a diatomic gas, look up the average kinetic energy for a diatomic, not monoatomic gas in textbook) O 2.0 O 3.0 O 4.0 O 5.0 O 6.0Explanation / Answer
Initial kinetic energy of gas = 5/2nRT
= 5/2 * 2000 * 8.314 * 270
= 11.2239 MJ
Final kinetic energy of gas = 5/2nRT
= 5/2 * 2000 * 8.314 * 390
= 16.2123 MJ
Thus, heat transferred to gas = 16.2123 - 11.2239
= 5 MJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.