A 23-m 3 tank is filled with 1570 moles of an ideal gas. The temperature of the
ID: 1532449 • Letter: A
Question
A 23-m3 tank is filled with 1570 moles of an ideal gas. The temperature of the gas is initially 295 K, but it is raised to 718 K.
Let's assume that the tank is made out of a material which has a coefficient of linear expansion of 6.5 × 10-5 K-1, and that the temperature of the tank is always the same as the temperature of the gas. Remember that the space inside the tank will expand as if it were made of the material surrounding it.
1) Given that the tank expands a bit, what is the actual change in the gas pressure due to the increase in temperature?
Explanation / Answer
Volume of tank at 718 K, V = 23*(1+ 6.5 × 10-5(718-295)) =23.632 m3
Now from ideal gas equation
PV = nRT
P1 =nRT1/V1 = 1570*(8.314 J / mol. K)*295 K/23 m3
= 167418.66 Pa
P2 =nRT2/V2 = 1570*(8.314 J / mol. K)*718 K/23.632 m3
= 396576.124 Pa
P2 - P1= 229157.47 Pa =2.3 Atm. Pressure
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.