A rocket of initial mass 115 kg (including all the contents) has an engine that
ID: 1532524 • Letter: A
Question
A rocket of initial mass 115 kg (including all the contents) has an engine that produces a constant vertical force (the thrust) of 1880 N . Inside this rocket, a 14.0-N electrical power supply rests on the floor. Part A Find the initial acceleration of the rocket. Express your answer with the appropriate units.
A)Find the initial acceleration of the rocket.
Express your answer with the appropriate units.
B) When the rocket has reached an altitude of 120 m, how hard does the floor push on the power supply? Neglect the air resistance.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a = Fnet/m = (T - mg)/m = (1880 - 115*9.8)/115 = 6.547m/s²
Fp = W*(a+g)/g = 14.0 N x (6.547 + 9.8)/9.8= 23.35 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.