A 11 kg block is placed on top of a 31 kg block (see figure below). A force of 3
ID: 1533539 • Letter: A
Question
A 11 kg block is placed on top of a 31 kg block (see figure below). A force of 365 N is applied to the right on the lower block, and the upper block slips on the lower block (accelerating less than the lower block). The coefficient of kinetic friction between the upper block and the lower block is 0.2, and the coefficient of kinetic friction between the lower block and the floor is 0.47. (Assume the positive direction is to the right.)
(a) What is the acceleration of the upper block? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s2
(b) What is the acceleration of the lower block? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s2
(c) How big would the coefficient of static friction between the upper and lower block have to be so that the upper block would not slip on the lower block?
Explanation / Answer
a)
For the upper block :
ukm2*g = m2*a
So, a = uk*g
= 0.47*9.8 = 4.61 m/s2 <-------answer
b)
For the lower block:
F - uk2*m2*g - uk1*(m1+m2)*g = m2*a
So, 365 - 0.2*(11)*9.8 - 0.47*(11 + 31)*9.8 = 31*a
So, a = 4.84 m/s2
c)
For non slipping :
For the lower block : 365 - 0.47*(11+31)*9.8 - u*(11)*9.8 = 31*a
for the upper block : u*11*9.8 = 11*a
Adding both equations : 365 - 0.47*(11+31)*9.8 = 42*a
So, a = 4.1 m/s2
So, u = 4.1/9.8 = 0.42 <----answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.