A 1050kg sports car is moving westbound at 15.0m/s on a level road when it colli
ID: 1373917 • Letter: A
Question
A 1050kg sports car is moving westbound at 15.0m/s on a level road when it collides with a 6320kgtruck driving east on the same road at 13.0m/s . The two vehicles remain locked together after the collision.
Part A
What is the velocity (magnitude) of the two vehicles just after the collision?
Part C
At what speed should the truck have been moving so that it and car are both stopped in the collision?
Part D
Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part A.
Part E
Find the change in kinetic energy of the system of two vehicles for the situations of part C.
Explanation / Answer
PART A. m1 u1 + m2 u2 = (m1 + m2) v => 1050x15.0 + 6320x13.0 = (1050+6320)v =>v = 13.28m/s
PARTB. m1 u1 + m2 u2 = 0 =>u2 = 1050x15.0 / 6320 = 2.492m/s
PARTC.CHANGE IN KE = final KE - initial KE = 1/2(m1 + m2 ) v2 - [ m1 u12 /2 + m2u22 /2]
= (1050+6320)(13.28)2 - [ 1050x15x15/2 + 6320x13.0x13.0 /2 ] = 647596.4J
PART D. total KE before collision -zero = m1 u12 /2 + m2 u22 /2 =1050x15x15/2 - 6320x2.492x2.492 /2 = 98501.2J.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.