A 1000kg car travels over a small hill. When the car is at point A, where the sl
ID: 1385521 • Letter: A
Question
A 1000kg car travels over a small hill. When the car is at point A, where the
slope is 10 degrees and the radius of curvature is p=400m, its speed is
V = 25m / s (90km/h) and its tangential acceleration is a = 2m / s 2 (i.e. the car's speed is increasing).
At this instant:
- determine the normal force exerted on the car (i.e. the resultant of all normal forces exerted on all wheels),
- determine the tangential (friction) force exerted on the car. Is this force due to pushing on the gas pedal or pushing on the brake pedal?
Explanation / Answer
At point A there will be two component of gravity acting on the body the mgcos10 and mgsin10..The mgcos10 will be the component of weight that will be cancelled out by the normal force.
Fn =mgcos10
=1000(10)cos10
=9848.07N
The forces along the tangent of the slope will be
mgsin10- f=ma
f =mgsin10-ma
f = 1000(10)sin10 -1000(2)
=-263.51N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.