You\'re the CEO of a courier company, and you decide to select an electric car f
ID: 1533613 • Letter: Y
Question
You're the CEO of a courier company, and you decide to select an electric car for your fleet of vehicles. A particular car has a mass of 1600 kg and is powered by 26 12 - V batteries connected in series, for a total of 312 V. Batteries are rated at 100 ampere-hours, which means they can deliver 100 A for 1 h, 1 A for 100 h, or any combination that equals 100A. h. When the batteries are connected in series, the charge output of all the batteries is the same as one battery-in this case 100A. h. The motor is 85% efficient in converting electrical energy to mechanical energy in the drive wheels. A test report says the car can climb a 14 0 slope at a speed of 40 km/h. Assuming the batteries are fully charged, how long can the car maintain this speed at that angle? Express your answer using two significant figures. t =Explanation / Answer
total energy contained in the batteries=voltage*ampere hours
=312*100 Watts.hours
=31200*3600 Joules
=1.1232*10^8 Joules
energy that can be provided=total energy content*efficiency=95472000 J
force on the car=mass*g*sin(theta)
speed=40 km/hr=11.1111 m/s
power =force*speed=1600*9.8*sin(14)*11.1111=4.2148*10^4 W
then time for which the car can be powered=total energy that can be supplied/power consumed by the car
=95472000/(4.2148*10^4)=2.2652*10^3 seconds
in two significant digits, answer will be 2.3*10^3 seconds.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.