Suppose that a 14 m/s wind is blowing across the roof of your house. The density
ID: 1534577 • Letter: S
Question
Suppose that a 14 m/s wind is blowing across the roof of your house. The density of air is 1.29 kg/m3. Determine the reduction in pressure (below standard atmospheric pressure of stationary air) that accompanies this wind.P_2 - P_1 = pa If the area of the roof of your house is 4.9 m times 6.3 m, what is the force acting on your roof, and in which direction? F_roof N Direction of the force If the maximum net force outward force your roof could withstand is 22000 N at what wind speed will your roof blow outward? V_roof of f = m/sExplanation / Answer
Given that
Speed of the air across the roof(v2) =14m/s
Speed of the air below is (v1) =0 m/s
Density of the air () = 1.29kg/m3
From the Bernoulli's equation we get
P1 +(1/2)v12 =P2 +(1/2)v22
The pressure difference is
P1-P2 =(1/2)(v22-v12) and (v1 = 0 )
=(0.5)(1.29kg/m3)(14m/s)2
=126.42Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.