Help with my homework please! Show all work. Thanks! An asteroid of mass 58,000
ID: 1534632 • Letter: H
Question
Help with my homework please!
Show all work. Thanks!
An asteroid of mass 58,000 kg carrying a negative charge of 15 mu C is 180 m from a second asteroid of mass 52,000 kg carrying a negative charge of 11 mu C. What is the magnitude of the net force the asteroids exert upon each other, assuming we can treat them as point particles? (k = 1/4 pi epsilon_0 = 8.99 times 10^9 N middot m^2/C^2) A 25-m wire of diameter 0.30 mm draws 0.499 A when connected across a 3.0-V potential difference. What is the resistance of the wire? What is the resistivity of the material from which the wire is made?Explanation / Answer
13)
q1 = 15 uC
q2 = 11 uC
distance ,d = 180 m
magnitude of net force between asteriods = k * q1 * q2/d^2
magnitude of net force between asteriods = 9 *10^9 * 15 *10^-6 * 11 *10^-6/180^2
magnitude of net force between asteriods = 4.58 * 10^-5 N
the magnitude of net force between asteriods is 4.58 * 10^-5 N
14)
a) resitance = V/I
resitance = 3/.499
resitance = 6.01 Ohm
b)
let the resistivity is p
as R = p * L/Area
6.01 = p * 25/(pi * (0.3 *10^-3/2)^2)
solving for p
p = 1.69 *10^-8 Ohm.m
the resistivity is 1.69 *10^-8 Ohm.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.