Help with my homework please! Show all work. Thanks! An asteroid of mass 58,000
ID: 1534661 • Letter: H
Question
Help with my homework please!
Show all work. Thanks!
An asteroid of mass 58,000 kg carrying a negative charge of 15 mu C is 180 m from a second asteroid of mass 52,000 kg carrying a negative charge of 11 mu C. What is the magnitude of the net force the asteroids exert upon each other, assuming we can treat them as point particles? (k = 1/4 pi element_0 = 8.99 times 10^9 N middot m^2/C^2) A 25-m wire of diameter 0.30 mm draws 0.499 A when connected across a 3.0-V potential difference. What is the resistance of the wire? What is the resistivity of the material from which the wire is made?Explanation / Answer
d = 0.3 mm, r= 0.15 mm, L = 25 m , V= 3 V, I = 0.499 A
(A) From ohms law V = IR
0.3 = 0.499*R
R = 0.6 ohms
(B) R = pL/A
0.6 = p*25/(3.14*(0.3*0.001)^2)
Resistivity p = 6.78*10^-9 ohm.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.