A ball rolls off a table with a horizontal velocity or 5 m/s. If it takes 0.6 se
ID: 1535104 • Letter: A
Question
A ball rolls off a table with a horizontal velocity or 5 m/s. If it takes 0.6 seconds for it to reach the floor, what is the vertical component of the ball's velocity just before it hits the floor? (Use g = 10 m/s^2.) What is the horizontal component of the ball's velocity just before it hits the floor? ground. The ball's horizontal velocity as it leaves the platform is 6 m/s. How much time does it take for the ball to hit the ground? (See example box 3.3, use g = 10 m/s^2.) How far from the base of the platform does the ball hit the ground?Explanation / Answer
14
a)
consider the motion along the vertical direction
Viy = initial velocity = 0 m/s
ay = acceleration = 9.8
t = time = 0.6 sec
Vf = final velocity as it hits the floor
using the equation
Vfy = Viy + ayt
Vfy = 0 + 9.8 x 0.6 = 5.88 m/s
b)
along the horizontal direction :
Vix = initial velocity = 5 m/s
ax = acceleration = 0
t = time = 0.6 sec
Vf = final velocity as it hits the floor
using the equation
Vfx = Vix + axt
Vfx = 5 + 0 x 0.6 = 5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.