A cross-section of equipotential surfaces is shown. The lines contain the given
ID: 1535300 • Letter: A
Question
A cross-section of equipotential surfaces is shown. The lines contain the given points along with their electric potentials are as follows: a (90 volts), b (40 volts), c & d (-20 volts). Determine/calculate the following: a) The magnitude of the Electric Field along the regions be where distance be is 2 cm. b) The work (in eV) required to move a proton from point d to a: c) The work (in eV) required to move an electron from point b to d: d) The work (in eV) required to move an electron from point c to d:Explanation / Answer
Given Va = 90 Volt, Vb = 40Volt, Vc = -20 Volt and Vd = -20 Volt
a) There is a relation between electric field and change in potential
E = -dV/dr
Here for bc regions
|E| = [40-(-20)]/0.02 = 3000 N/C
b) Work done by electric field = change in potential energy = qp (Vd-Va)
= 1e *(-20 -90) = -110 eV
So work done by an external agent = -( Work done by electric field) = 110 eV
c) Work done by electric field = change in potential energy = qe (Vb-Vd)
= -1e *(40-(-20)) = -60eV
So work done by an external agent = -( Work done by electric field) = 60 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.