Question 8 Your answer is partially correct. Try again. The figure shows a parti
ID: 1535382 • Letter: Q
Question
Question 8 Your answer is partially correct. Try again. The figure shows a particle that carries a charge of qo 2.76 x 10 6 c. It is moving along the +y axis at a speed of v 5.03 x 106 m/s. A magnetic field B of magnitude 3.36 x 10-5 T is directed along the +z axis, and an electric field E of magnitude 127 N/C points along the -x axis. Determine (a) the magnitude and (b) direction (as an angle within x-y plane with respect to +x-axis in the range (-180°, 180 of the net force that acts on the particle. (a) Nu (b 0.00 3141Explanation / Answer
E = - 127 N/C i
Fe = q E = - 2.76 x 10^-6 x - 127 i = 3.505 x 10^-4 N i
and v = 5.03 x 10^6 m/s j
B = 3.36 x 10^-5 k
Fb = q ( v X B) = (-2.76 x 10^-6) ( (5.03 x 10^6 j) x ( 3.36 x 10^-5 k))
= - 4.665 x 10^-4 N i
Fnet = Fb + Fe = - 1.16 x 10^-4 N i
(A) magnitude = 1.16 x 10^-4 N
(B) along -x axis hence 180 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.