A) Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in
ID: 1536008 • Letter: A
Question
A) Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.4 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 10.6 cm. Point C is 5.46 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. THE ANSWER IS 33.53 A
I am confused by the next two questions though
B) Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
C) What is the force between two 1.85 m long segments of the wires?
(Show work with numbers in formula)
Explanation / Answer
asumption:
left wire carries current I1 , right wire carries current I2, point C is at a distance of 5.46 cm from right wire and hence 10.6+5.46=16.06 cm from the left wire.
as the two wires carry current in opposite direction,
their fields will also be directed in opposite direction
so net field=(mu*I2/(2*pi*0.0546))-(mu*I1/(2*pi*0.1606))
given net field at C is zero.
then (mu*I2/(2*pi*0.0546))=(mu*I1/(2*pi*0.1606))
==>I1=I2*0.1606/0.0546=11.4*0.1606/0.0546=33.5319 A
part B:
point A is midway between the two wires i.e. at a distance of 10.6/2=5.3 cm from each wire
as current in the wires is of opposite direction, in space between the two wires, field due to both wires will be added.
hence net field=(mu*I2/(2*pi*0.053))+(mu*I1/(2*pi*0.053))
=(mu*11.4/(2*pi*0.053))+(mu*33.5319/(2*pi*0.053))
=1.6955*10^(-4) T
part c:
force between the two wires=mu*I1*I2*length/(2*pi*distance)
=4*pi*10^(-7)*33.5319*11.4*1.85/(2*pi*0.106)=1.3343*10^(-3) N
as current are in opposite direction, force is repulsive in nature.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.