The electron beam inside an old television picture tube is 0.40 mm in diameter a
ID: 1536716 • Letter: T
Question
The electron beam inside an old television picture tube is 0.40 mm in diameter and carries a current of 50 A. This electron beam impinges on the inside of the picture tube screen.
Part B
What is the current density in the electron beam?
Express your answer with the appropriate units.(J=?)
Part C
The electrons move with a velocity of 3.0 ×107 m/s. What electric field strength is needed to accelerate electrons from rest to this velocity in a distance of 5.0 mm?
Express your answer with the appropriate units.(E=?)
Part D
Each electron transfers its kinetic energy to the picture tube screen upon impact. What is the power delivered to the screen by the electron beam?
Express your answer with the appropriate units.(P=?)
Explanation / Answer
B) current density is J = i/A = (50*10^-6)/(3.142*(0.2*10^-3)^2) = 397.83 A/m^2
C) W = F*S = change in kinetic energy
Force F = q*E
then q*E*S = 0.5*m*(v^2-u^2)
q and m are the charge and mass of the electron
1.6*10^-19*E*5*10^-3 = 0.5*9.11*10^-31*(3*10^7)^2
E = 5.12*10^5 N/C
-------------------------------------------------
D) Power delivered is P =dV*I = E*d*I = 5.12*10^5*5*10^-3*50*10^-6 = 0.128 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.