For an ideal battery ( r = 0 ), closing the switch in (Figure 1) does not affect
ID: 1536971 • Letter: F
Question
For an ideal battery (r = 0 ), closing the switch in (Figure 1) does not affect the brightness of bulb A. In practice, bulb A dims just a little when the switch closes. To see why, assume that the 1.50 V battery has an internal resistance r = 0.60 and that the resistance of a glowing bulb is R = 6.00 .
1- What is the current through bulb A when the switch is open?
2-What is the current through bulb A after the switch has closed?
3- By what percent does the current through A change when the switch is closed?
COExplanation / Answer
two bulbs are in paralle connection so
1/Reff = 1/R1 + 1/R2
Reff = 6/2 = 3ohm
total resistance = 3+0.6 = 3.6 ohm
current i = V/Reff = 1.5/3.6 = 0.416 A
voltage across internal resistance = i*r = 0.416*0.6 = 0.2496 V
the voltage across the resistors is V = 1.5 - 0.2496 = 1.2504V
current through bulb = V/R = 1.2504/6 = 0.2084 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.