A 60-turn coil with a diameter of 6.00 cm is placed in a constant, uniform magne
ID: 1538044 • Letter: A
Question
A 60-turn coil with a diameter of 6.00 cm is placed in a constant, uniform magnetic field of 1.00 T directed perpendicular to the plane of the coil. Beginning at time t = 0 s, the field is increased at a uniform rate until it reaches 1.30 T at t = 10.0 s. The field remains constant thereafter.
What is the magnitude of the induced emf in the coil at t < 0 s? (Express your answer to two significant figures.)
What is the magnitude of the induced emf in the coil at t = 5.00 s? (Express your answer to two significant figures.)
What is the magnitude of the induced emf in the coil at t > 10.0 s? (Express your answer to two significant figures.)
Explanation / Answer
formula for induced emf in the coil is
E = NA dB/ dt
= N pi r^2 dB/ dt
= 60 * pi (3.0 * 10^-2)^2 ( 1.3-1.0)/tf- ti
at t<o the fild in not changed so E = 0 V
at time t= 5 s
E = 60 * pi (3.0 * 10^-2)^2 ( 1.3-1.0)/5.0- 0
=1.01 * 10^-2 V
at time t>10 s
filed remains constant so there is no induced emf
E = 0 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.