PREVIEW WORKSHEET FOR EXPERIMENT E. ELI PowER, KIRCHHOFF S LAWS, THEVENINS THEOR
ID: 1538277 • Letter: P
Question
PREVIEW WORKSHEET FOR EXPERIMENT E. ELI PowER, KIRCHHOFF S LAWS, THEVENINS THEOREM. I. For the situations depicted in the accompanying figures determine the power dissipated in each resistor. 40 4 A 2. For each ofthe situations depicted in problem 1, determine the total energy dissipated in the resistor in 24 hours, in joules. First Circuit: U Second Circuit: U Third Circuit: U 3. Given the circuit shown in the accompanying figure. Using the circuit-solving procedure, including Kircbhoffs loop law, determine V,. 200 5 S2. 450 V 15 n 60Explanation / Answer
1) P = i2 R = 42 * 20 = 320 W
P = v2 / R = 82 / 4 = 16 W
P = V I = 3 * 20 = 60 W
2) For first circuit 24 hrs = 86,400 s
U = 320 * 86400 = 2.76 * 107 J
For second circuit , U = 16 * 86400 = 1.38 * 106 J
For third circuit , U = 60 * 86400 = 5.18 * 106 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.