A 2100 kg car traveling to the right at 26 m/s is chasing a second car of the sa
ID: 1539132 • Letter: A
Question
A 2100 kg car traveling to the right at 26 m/s is chasing a second car of the same mass that is traveling to the right at 10 m/s. If the two cars collide and stick together, what is their speed just after the collision? ______________ m/s What fraction of the initial kinetic energy of the cars is lost during this collision? ________________ Where does it go? It is returned to the Universe. It is transmitted to the road. It is converted to momentum. It is transformed Into heat, sound, and the deformation of the metal. No kinetic energy is lost.Explanation / Answer
step;1
Given that
mass m1=m2=2100 kg
initial speed u1=26 m/s
initial speed u2=10 m/s
step;2
now we find the velocity after collision
the velocity V=m1u1+m2u2/m1+m2
=2100[26+10]/[2100+2100]
=18 m/s
step;3
now we find the loss of kinetic energy
initial kinetic energy E1=1/2*2100*26^2+1/2*2100*10^2=709800+105000=814800 J
finial kinetic energy E2=1/2[2100+2100]*18^2=680400 J
loss of kinetic energy =E1-E2=814800-680400=134400 J
it is transmitted in to the road
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.