A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of
ID: 1540737 • Letter: A
Question
A jet fighter flying at 300 m/s (just below the speed of sound) makes a turn of radius 2.05 km What is its centripetal acceleration in gs? Suppose the pilot makes an emergency turn to avoid an approaching missile, subjecting himself to a centripetal acceleration of 10 gs, while flying at 430 m/s (supersonic). What is the radius of his turn? This must be short-lived because fighter planes can only briefly endure such large accelerations without serious damage, and the pilot will soon black out at 10 gs.) A rotating space station is said to create "artificial gravity" -a loosely-defined term used for an acceleration that would be crudely similar to gravity. The outer wall of the rotating space station would become a floor for the astronauts, and centripetal acceleration supplied by the floor would allow astronauts to exercise and maintain muscle and bone strength more naturally than in non-rotating space environments. If the space station is 240 m in diameter, what angular velocity would produce an "artificial gravity" of 9.80 m/s^2 at the rim? Consider the dependence of centripetal acceleration on tangential speed and radius of the circular path. Rpm A 23.0-kg child is riding a playground merry-go-round that is rotating at 45.0 rpm. What centripetal force must she exert to stay on if she is 1.50 m from its center? Consider the relationship between angular speed and centripetal acceleration. How does force relate to acceleration? N What centripetal force does she need to stay on an amusement park merry-go-round that rotates at 3.00 rpm if she is 5.60 m from its center? Compare each force with her weight force from part(a)/weight = force from part(b)/weight =Explanation / Answer
1. Centripetal accleration a = v^2/r
v is angular velocity
r is radius
a = 300^2/(2050)
a = 44 m/s^2
as g = 9.81 m/s^2
a = 44/9.81 = 4.48 g or 4.5 g
----------------------------
2. a = v^2/r
but v = r W
so
a = g= r W^2
W^2 = g/r = 9.81/(120)
W = 0.285 rad/s
---------------------------------------------
3. a = r W^2
here r = 1.5 m
W = 45*2pi/60 = 4.71 rad/s
Force F = mv^2/r or m r W^2
Fc = 23 * 1.5* 4.71^2
Fc = 765.35 N
----------------------
b. Fc = 23 * 5.6 * (3*2pi/60)^2
Fc = 12.71 N
----------------------------------
ratio of parta /partb = 765.35/12.71
= 60.21
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.