A 1500 kg truck and a 1000 kg car are parked with their rear bumpers nearly touc
ID: 1541052 • Letter: A
Question
A 1500 kg truck and a 1000 kg car are parked with their rear bumpers nearly touching each other in a level parking lot. both vehicles have their breaks off so that they are free to roll. A man sitting on the rear bumper of the truck exert a constant horizontal force on the rear bumper of the car with his feet and the car accelerate at 1.2 m/s^2
a) what are the magnitude and direction of the accleration of the center of the mass of the car-truck system?
b) what is the vector sum of forces is exerted on each vehicle?
c) what is magnitude and direction of acceleration of the truck?
Explanation / Answer
From the given question,
Mass of truck(M1)=1500kg
Mass of car(M20= 1000kg
Acceleration of car= 1.2m/s2
From Newtons third law,Every action has equal and opposite reaction.
M1a1=M2a2
1500 a1=1000 x 1.2
a1= 0.8m/s2 in opposite direction.
acceleration of centre of mass of car-mass system,
a= (M1a1+ M2a2)/(M1+M2)
=(1500 x -0.8 + 1000 x 1.2)/(1500 + 1000)=0
The acceleration of centre of mass of car-truck system is zero.
(b) vector sum of forces exerted on each vehicle is zero ( As action and reaction are equal and opposite).
(c) Magnitude of acceleration of truck is 0.8m/s2 and its direction is opposite of direction of acceleration of car.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.