Light travels 300,000 km per second. The sun is 93 *10^6 miles from the Earth. H
ID: 154202 • Letter: L
Question
Light travels 300,000 km per second. The sun is 93 *10^6 miles from the Earth. How long does it take sunlight to reach the Earth? (Note: you need to convert the distance to the sun to kilometers before calculating the time.) Express your answer to the nearest minute. Light travels 300,000 km per second. The sun is 93 *10^6 miles from the Earth. How long does it take sunlight to reach the Earth? (Note: you need to convert the distance to the sun to kilometers before calculating the time.) Express your answer to the nearest minute.Explanation / Answer
Q) Light travels 300,000 km per second. The sun is 93 *10^6 miles from the Earth. How long does it take sunlight to reach the Earth? (Note: you need to convert the distance to the sun to kilometers before calculating the time.) Express your answer to the nearest minute.
Ans. Light travels 300,000 km/sec
Distance between the Sun and the Earth is 93 * 10^6 miles = 149.67 * 10^6 km.
Time take sunlight to reach the Earth is = 149.67 * 10^6 km / 300,000 km/sec = 498.9 sec = 499 sec.
499 sec = 8 minute 19 second.
So, sunlight take 8 minute 19 second to reach the Earth.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.