Neptune is 45*10^8 km from the sun. The Earth is 93 million miles from the sun.
ID: 154206 • Letter: N
Question
Neptune is 45*10^8 km from the sun. The Earth is 93 million miles from the sun. How far is Neptune from the Earth in miles? In kilometers? How long does it take light from Neptune to reach the Earth? Express your answer to the nearest minute and the nearest hour. Neptune is 45*10^8 km from the sun. The Earth is 93 million miles from the sun. How far is Neptune from the Earth in miles? In kilometers? How long does it take light from Neptune to reach the Earth? Express your answer to the nearest minute and the nearest hour.Explanation / Answer
Answer) 93million miles = 1.5x10^8km
Distance between Neptune and earth is =(45-1.5)x10^8km= 4.6x10^9km
This is equal to 2.9x10^8miles.
Light takes 8min 20sec to reach earth from sun=500sec.
Distance between earth and sun is 1.5x10^8km
Distance between earth and Neptune is 4.6x10^9km.
Light takes 15.2x10^3Seconds from Neptune to earth.=42hrs and 22mijutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.