Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A magnifying glass held 25 cm from a desk lamp projects a focused image on a wal

ID: 1542126 • Letter: A

Question


A magnifying glass held 25 cm from a desk lamp projects a focused image on a wall 1.6 m from the lamp. Determine the focal length of the magnifying glass? Two harmonic waves traveling in opposite directions interface to produce a standing wave described by y = 2sin(pi x)cos(3 pi) where x is in meters and t is in s. What is the distance (in m) between the first two antinodes? 8 2 4 1 0.5 Bonus: A 3.00 mW laser pointer makes a 1.00 mm beam spot on a projection screen. Determine the radiation pressure on a screen that reflects 50.0 % of the light incident on it.

Explanation / Answer

9.

do = object distance = 25 cm

di = image distance from glass = 160 - 25 = 135 cm

using lens equation

1/f = 1/di + 1/do

1/f = 1/135 + 1/25

f = 21.1 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote