A 1000-kg car and a 1400-kg van collide. Before the collision, the van was trave
ID: 1542169 • Letter: A
Question
A 1000-kg car and a 1400-kg van collide. Before the collision, the van was traveling in the +y direction and the car was travelling at v1 = 16 m/s in the +x direction. After they collide, they move off together along the direction angle theta = 72 degree as shown. Calculate the van's speed v_2 just before the collision, and Calculate the speed v_f of the wreck right after the collision. Determine the total amount of kinetic energy lost, if any Find the magnitude and direction of the momentum of the center of mass of the car-van system. Is it conserved?Explanation / Answer
b) applying momentum conservation,
1000*16 = 2400*vf*cos72
vf = 21.6 m/s
a) 1400*v2 = 2400*21.6*sin72
v2 = 35.2 m/s
c) initial KE = 0.5*1000*16^2 + 0.5*1400*35.2^2 = 995,328 J
Final KE = 0.5*2400*21.6^2 = 559872 J
Lost in KE = 435456 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.