A musical artist fits one piece of PVC (plastic) piping around another to create
ID: 1543760 • Letter: A
Question
A musical artist fits one piece of PVC (plastic) piping around another to create a variable-length tube in which harmonics can be excited by causing the tube to vibrate. She places a microphone on the inside of the tube to record the sound and send it to an amplifier. The tube has a minimum length of 1.3 m and a maximum length of 2.09 m, and the speed of sound in air in the tube is 343 m/s. Suppose she wants to create a sound that has a harmonic frequency of 510.0 Hz. Find each possible length of the tube such that a harmonic frequency of 510.0 Hz is created.
Smallest value=
Middle Value=
Largest Value=
Explanation / Answer
this pipe will act as open ended air column
frequency is given as f=n*v/(2*L)
==>510=n*343/(2*L)
==>n=2.9738*L
minimum value of n=2.9738*1.3=3.86
taking nearest integer value, n=4
maximum value of n=2.9738*2.09=6.2152
so maximum value of n is 6.
then L=n/2.9738
smallest value=4/2.9738=1.3451 m
middle value=5/2.9738=1.6814 m
largest value=6/2.9738=2.0176 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.