Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An airport passenger is her 25 kg suitcase at a constant speed by pulling on a a

ID: 1545117 • Letter: A

Question

An airport passenger is her 25 kg suitcase at a constant speed by pulling on a at an angle theta to the horizontal, she a force of 50 N on the One force of friction in 20N. Find the angle theta. The force shown acts along the x-axes on a 4 kg object initially moving at v_ = -2i m/s Find the kinetic energy of the object at x = 6 m. A 0.6 kg ball in thrown west at a speed of 12 m/s. A catcher (_A = 0) catches the ball and brings it to rest in 0.85. Neglect Find the impulse delivered to the ball by the What us the average force exerted on the ball by the catches?

Explanation / Answer

here,

mass of suitcase , m = 25 kg

force exerted , F = 50 N

frictional force , ff = 20 N

for constant speed

the net force on the block is zero

F - ff - m * g * sin(theta) = 0

50 - 20 - 25 * 9.8 * sin(theta) = 0

solving for theta

theta = 7.03 degree

the angle of inclination is 7.03 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote