An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1545216 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.200 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.891 rev/ s 2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.750 m .
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.201 s has passed. Express your answer numerically in revolutions per second.
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.201 s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.201 s ?
Express your answer numerically in meters per second.
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.201 s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
Explanation / Answer
part a )
wf = wi + alpha*t
wf = 0.200 rev/s + 0.891 * 0.201
wf = 0.379091 rev/s = 0.38 rev/s
part b )
wf^2 = wi^2 + 2*alpha*theta
theta = (wf^2 - wi^2) / 2*alpha
theta = 0.058 rev
part c )
radius of the fan = 0.375 m
c = 2pi*r = 2.356 m
blade is moving at 0.38 rev/s
v = w*r
v = 0.89528 m/s
part d )
a = sqrt(a_cen^2 + a_tan^2)
a_cen = v^2/r = 2.137 m/s^2
a_tan = alpha*2pir = 2.356 * 0.891 = 2.099 m/s^2
a = 2.995 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.