An electric Field of intensity 3.3 kN/C is applied along the x-axis. Calculate t
ID: 1873917 • Letter: A
Question
An electric Field of intensity 3.3 kN/C is applied along the x-axis. Calculate the electric flux through a rectangular plane 0.350o m wide and 0.700 m long if the following conditions are true (a) The plane is parallel to the ya-plane. (b) The plane is parallel to the xy-plane. (c) The plane contains the y-axis, and its normal makes an angle of 35.0 with the ax-axis. Need Help? Show My Work o 15 P Ask Your Te Van de Graaff generator is charged so that a proton at its surface accelerates radially outward at 1.00 x 10m/s Find the following (a) the magnitude of the electric force on the proton at that instant magnitude direction S (b) the magnitude and direction of the electric field at the surface of the generator N/C direction Need Help?Resd Show My WorkExplanation / Answer
flux = E.A = E A cos(theta)
E = 3300 N/C i^
(A) A = 0.350 x 0.7 i^ = 0.245 i^
flux = E.A =808.5 N m^2 / C
(B) A = 0.245 k^
flux = 0
(C) flux = E A cos37 = 645.7 N m^2/ C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.