A helicopter lifts a 45 kg astronaut 29 m vertically from the ocean by means of
ID: 1545324 • Letter: A
Question
A helicopter lifts a 45 kg astronaut 29 m vertically from the ocean by means of a cable. The acceleration of the astronaut it g/10. How much work is done on the astronaut by the force from the helicopter? How much work is done on the astronaut by her weight? What it the kinetic energy? What it the speed of the astronaut just before she reaches the helicopter? A proton (mass m = 1.67 times 10^-27 kg) is being accelerated along a straight line at 2.60 times 10^15 m/s^2 in a machine. The proton has an initial speed of 2.70 times 10^2 m/s and travels 4.3 cm what is its speed? (Give your answer to at least four significant figures.) What is the increase in its kinetic energy?Explanation / Answer
Here
m = 45 Kg
h = 29 m
a) work done by the force on helicopter = h * (g + a) * m
work done by the force on helicopter = 29 * 45 * (9.8 + 9.8/10)
work done by the force on helicopter = 14067.9 J
b) for the work done by weight
work done by weight = - m * g * h
work done by weight = -29 * 45 * (9.8 )
work done by weight = -12789 J
c) kinetic energy = 14067.9 - 12789
kinetic energy = 1279 J
d) let the speed is v
0.5 * 45 * v^2 = 1279
solving for v
v = 7.54 m/s
the speed is 7.54 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.